Her zaman diğer insanlar gibi bir anda dünyayı değiştirecek bir fikrin inmesini bekledim, bazen geliyor bazen gelmiyor naz yapıyor, hayret ediyorum insanlar bunu nasıl beceriyor bir yolu, yöntemi varda ben mi bilmiyorum diye düşünüyordum. Belki de asıl olay bilgisayara öylece bakmak ve düşünmek sandığım bir an bile olmuştu ve sırf bunu test etmek için sabahlamıştım bile.

Çok Değişik Yöntemler Denemedim Değil

Bir keresinde gün doğumunu izlemek sanmıştım da okulu bıraktım sabahlıyor güneşi izliyor fikir gelmeyince de bir ton küfür edip uyuyordum haliyle okula da zombi gibi gidiyordum

Makaleler okumaya başladım ”Bakalım onlar nasıl yapıyor” düşüncesi ile onlarca makale okumuştum birinde İyi fikirler duşta gelir diyordu bende haliyle her gün duş almaya başladım, şampuanla kafama masajdan tutun şu bi sıralar çıkan masaj kokulu duş jellerinden maja kadar sapma sapan şeyler denedim sonra geldi mi size kabak gibi su faturası elde var sıfır.

Sabah erken kalkmak diyen oldu, kalksan bi dert kalkmasan bi dert yahu biz öğrenci adamız okula gitmemek için uyumayı tercih ediyoruz sabahın 5’inde ”koğuş kalk” der gibi sabaha kalkmak nedir zaten bir iki kere denedim sonra pas geçtim.

Spor yapmak diye duydum da neyse o konuya hiç girmeyelim.

Neden Deadline’ı bekledi?

Tam böyle bir çıkmaza girmiştim dedim herhalde ben gerizekalıyım, bu iş bana göre değil derkeeen bir iş geldi bana oturdum karalıyorum müşteri bana 3 gün zaman vermiş diyorum kendi kendime ”acelen ne olum düşünürsün” birinci gün bitti elde var sıfır, ikinci gün bitti elde var sıfır tabi beni bir korku salıyor deadline 1 gün sonra, üçüncü güne başladım düşünüyorum ama öyle böyle değil yemeden içmeden kesildim, kafayı sıyırsam yeridir yani.

O gece sabahlamaya karar verdim başka yolu yok ve aklıma dank etti o 3 gün boyunca beklediğim fikir bir anda geldi aklıma 1 saate yapıp müşteriye yolladım ve çok memnun kaldı paramı da aldım sonra aklıma takıldı neden son dakika da neden yorgun ve zombi gibiyken geldi de rahat ve kendimden eminken gelmedi?

Aklıma önceki çalışmalarım geldi ne zaman yaptım? ve en önemli soru deadline ne zamandı? o gün öğrendim ki fikir üretme metodları herkes için aynı değil, farklı bazıları siyah bazıları beyaz ya da siyah içinde beyaz.

Zamanınızı Sınırlayın

Beyin sınırlı bir şey üzerinde daha üretken çalışırmış yani özetlersek fikirler götümüz sıkışınca gelir olay bu bir de yorgunsanız ki bunun da mantıklı bir açıklaması var, yorgun olduğumuzda beynimiz sadece o yapmaya zorladığımız iş üzerine yoğunlaşır ve normalde %10 etki gösteriyorsa yorgunken %40 etki gösterir.

Bu fikrimi desteleyen bazı bulgular da buldum örneğin neden hep Web tasarım için mobil’den başlayın derler çünkü alan sınırlı ve daha üretken oluruz bir sitenin ilk önce masaüstü halini hazırlayıp mobile geçirirseniz çok fazla aksaklık yaşarsınız.

İnstagram’ın logosu değişti biliyorsunuzdur hepiniz zaten bilmiyorsanız da oturup ağlayın bence, hiç İnstagram’ın eski logosunun hikayesini duydunuz mu? ben size özet geçeyim İnstagram’ı yapmışlar, kodlamışlar etmişler ve Apple’a App Store’a konulması için yollanmış ama bir sorun varmış Kevin Systorm (Instagram’ın CEO’su) ‘un yaptığı icon App Store standartlarına uymuyormuş ve Fotoğrafçı Tasarımcı Cole Rise yeni ikon için yardım edebileceğini söylemiş ama olaylar sıkışıkmış ikon 1 saat içerisinde bitmeliymiş ve Cole Rise o 5 yıldır gördüğünüz logoyu sadece 45 dakika içerisinde yapmış(bana verseniz 45 dakikada öyle bir fikir çıkmaz) evet 45 dakika’da deadline korkusu insana bir üretkenlik veriyor gibi.

Eminim geçmişte bunun gibi bir sürü olay vardır, insanın sınırlandırılması onu daha üretken, hayalperest haliyle de iyi fikir sahibi yapıyor gibi ama benim en sevindiğim kısım bu yöntemi bulmuş olmam değil bu yöntemi kendi tecrübelerim ile bulmuş olmam aynı şuan da bu yazıyı 01:48’da bitirip yarın sunumum ve sınavım olmasına rağmen yazmaya devam etmem gibi.