Bundan tam 3-4 sene önce yani Orta okula giderken okuldan eve, evden okula giderdim İstanbul’u hiç bilmiyordum nasıl bir yer olduğunu sadece çevreden duyduklarımla biliyordum benim için İstanbul Bayrampaşa’dan ibaretti onun da bir kısmı.

İstanbul’u aklımda kocaman, eğlenceli, mutlu, temiz bir yer olarak biliyordum çünkü bana anlatılan buydu hiç gezmedim nereden bileceğim? Yaşım ilerledikçe İstanbul’u merak etmeye başladım ve Orta okul bittikten sonra ara sıra gezmeye çıkıyordum çünkü artık nerede neler olduğunu, tehlike nerede, nerede ne yapılmalı gibi şeyleri biliyordum bunları.

İstanbul’un Avrupa yakasını ne kadar gezmeye ve görmeye başladıysam o kadar nefret etmeye başladım, ne kadar tehlikeli bir yer olduğunu zamanla öğrendim. İnsalarımı dersin mekanlarımı dersin bilemiyorum artık.

Her an bir eşyanın çalınmasını düşünerek rahatsız olursunuz bu daha da ilerlerse paranoyak bile olabilirsiniz.

Popüler Kültür Çocukları

İnsanları birer taklitçidir hele şu popüler kültür yok mu işte onun büyük hayranlarıdır, birisi ney yaparsa herkes onu yapmaya başlar hepsi koyundur, kendi karakterleri yoktur hep ilgi çekme peşindedirler bir de şu belirli mekanlarda takılanlar yok mu Bakırköy Meydan, Mecidiyeköy Cevahir AVM önünde falan hepsi birer popüler kültür özentisidir.

Bu dediğim insanların bir çoğu değişik ve yabancıların giydiği t-shirtleri çok severler ve sürekli kızların peşinde pervanedir asla sevgilisiz gezemezler çünkü egoları kabarıktır illa ki birileri onu övsün, ”aşkım” desin ve bu insanlara en çok üzüldüğüm yanları yalnızlıktan korkmaları, birisini gerçekten sevmezler yalnız olmaktan korktukları için en ufak bir şeyde bile fırsattan istifade edip sevgili bulmaları.

Kızları etkilemek için şu cool dedikleri yine yabancıların giydiği ayakkabı, kıyafet, cap gibi şeyler giymeleri gerekiyor (en azından onlar öyle düşünüyor) ve bunları ailelerinin verdiği paralar ile alıyorlar, annesi babası onlara kıyafet, telefon, ayakkabı almaya çalışırken eminim bir çoğunun babası parayı zor kazanıyordur ama nereden bilsin çocuğunun kız peşinde olduğunu.

İnsanların duygularıyla oynayanlar da var hiç olur mu, engelli ya da dilenci taklidi yapan ama banka hesaplarında milyarlarca para olan insanlarda var

Geceleri dikkat edin

Belki en büyük sorunlarından biridir bu geceleri gezmek, İstanbul’da gezerseniz her an bir şey olabilir gerekirse milyarlarca insanın arasında olun ölseniz bile hiç kimsenin umurunda olmazsınız. Zaten bir kızın başına gece neler gelebileceğini söylemiyorum bile o kadarını düşünüyorsunuzdur herhalde, 5 dakika hatta 3 dakika içerisinde her şey olabilir birisi para ister ya da başka bir şey hayır derseniz bıçaklar kaçar ya da her hangi bir şey olabilir

Ne o eziyete başlamışız?

Sokak hayvanlarını yanına çağırıp sevip sonra da tekme atan insanlar dolu burada ya da sokakta tavşan satarken tavşanları taşırken sıkarak canını acıtan insanlar. Hayvanlarda ne yapacağını şaşırdı bana sorarsanız çağırıp sevip dövüyorlar sonra köpek akıllanıyor birisi çağırdığında ona havlıyor ya da saldırıyor sonra hayvan’a ceza veriyorlar ya da barınağa falan gönderiyorlar. Aldığı hayvanı tenha bir yere bırakıp kaçanlar da yok değil.

Son zamanlarda İstanbul karıştı

Bir kaç ay önce İstanbul’da bombalar patlıyordu, Metrobüslere ve toplumun olduğu yerlerde fazla durmayın gibi anonslar yapılıyordu ve hala insanlar 10-20 kişinin olduğu bir yere gidemiyor çünkü ne olur bilemiyor. Bir yerde protesto ya da bir toplanış olduğunda kimse oradan geçemiyor çünkü bomba patlar mı bilinmiyor hatta toplum içinde bile değil her hangi bir yerde bile canlı bomba olabilir mi diye aklından geçmiyor değil. Tenha yerlere gitsen sakat kalabalık yere gitsen sakat, sana ne olup olmadığı şansa kalmış artık.

Ne yaparsan yap öldüresiye süzerler

Kıskançlıktan mı yoksa başka bir şeyden dolayı mı bilmiyorum insanlar birbirini öldürecekmiş gibi süzerler istersen bir köşeye geç ve otur yine yaparlar. Metroda Metrobüste ya da yolda yürürken insanda ürperti yaratan öyle bir süzme var ki sanki o kişiye ve tüm sülalesine bir şey yapmışız gibi oysa ki hayatımda ilk defa görüyorsun, Telefonla mesaj atsan mesajını okurlar belki de sebebini henüz bilmiyorumdur ama umarım ben sebebini bilmiyorumdur. Birine baksan ya da yanlışlıkla çarpsan hatta onuda geçtim ottan boktan sebepler ile kavga çıkartan insanları da saymayı unutmayalım Avrupa yakasının vazgeçilmezidir onlar.

İnsanlarından yerlerine, olaylarından bakışlara kadar Avrupa yakasında olaylar bu şekildedir. Asya yakasını yani Kadıköy, Üsküdar taraflarını da gezdim ve emin olun böyle bir şey orada asla yok.