Çocukluğumdan beri grafik tasarımcı olmayı hayal ederdim kendimi buna adamıştım 6.sınıfa giderken ilk çalışmalarımı yapmıştım zamanla kendimi her gün bir adım daha geliştirdim. Bu hedefim sabitti tek amacım buydu buna kilitlenmiştim hatta bir keresinde 1 gece hiç uyumadım sırf bir afişi yapabilmek için. O zamanlarda para almıyordum Paypal nedir diye sorsanız bilmem ancak takas yoluyla bir şeyler alırdım ufak tefek kafam paralı işlere basmıyordu.

Her gün kendimi geliştirdiğim için olumlu yorumlarda zamanla arttı arttı, belli bir süre sonra Paypal’ ı ilk öğrendiğimde ilk paralı işlerimi yaptım ve bundan acayip zevk aldım kendi paramı kazanıyordum ama ego para ile doğru orantılıymış bunu bilmiyordum. Ben her gün tasarım yaptıkça insanlar beğeniyor ve bu bende bir zihniyet oluşturuyormuş meğer benim haberim yok ”Ben çok iyiyim” zihniyeti yani diğer adıyla ego işte bu ego var ya ölümcül bir silah.

Son zamanlarda dijital tasarımdan web tasarıma geçiş yaptım çünkü yıllardır aynı şeyi yapıyorum ve bundan sıkılmıştım. Sonradan öğrendiğim bir şey var ”Hakim olduğunuz beceriden başka bir beceriye ağırlık veriyorsanız ilk beceriyi unutursunuz” hele bu ikinci beceri size ballı kaymaklı geldiyse ooohh tadından yenmez.

Web tasarım işini çok sevmiştim yeni bir şeydi benim için ve ben bu yeni tasarım tarzına açım. Web tasarım üzerine yoğunluk verdikçe dijital tasarım becerimi yıllarca uğraştığım becerimi yavaş yavaş kaybetmeye başladığımı fark ettim ve dijital tasarıma geri dönmeye çalıştım ama ipin ucunu bir kere kaçırmıştım yakalamam çok zordu ve halen yakalayamadım bunuda belirteyim. İki işi birden yapmaya çalıştığım için birini illa ki kaybetmeye, unutmaya başlıyorum ve ikisini dengelemek isterken ortada kalıyorum yani kafam çorba oluyor. En sonunda bir ”YETER” dedim ve inzivaya çekildim ama anladım ki yanlış yapmışım. Tasarım hep yenilik ister yenilikleri takip etmeyi ister ben hep bir tarz üzerinden tasarım yaptım her seferinde aynı tarz ve bu beni tasarımdan soğuttu ”Aynı derede iki kere yıkanılmaz” sözünü ilk duyduğumda bunu anladım.

Boş kalmıştım çocukluk hayalimden yavaşça soğuma evresine girmiştim bile ve en sonunda başka alanlara kaymaya başladım. Sosyal medya, girişimcilik, yazarlık, pazarlama, reklamcılık hepsinden biraz biraz kapmaya çalıştım ve bu inanın çok zevkliydi çünkü yeni bir şey öğreniyorsunuz hiç bir şey bilmiyorsunuz ve bunları keşfediyorsunuz.

Her şeyi deneyerek öğrendim Sosyal medyaya girişim aslında bir girişim ile oldu adı BuHaftaNeOldu idi. İlk girişimimdi ve amacı sosyal medya’ da olan bütün akımları, komik olayları her hafta sonu toplayıp yayınlamak böylelikle herkes haftasonu telefonundan gündemi takip edebilecekti. İlk başlarda çok kolay gibi görünüyordu ama işin boyutu farklıymış. Proje sayesinde WordPress, SEO, Alexa ve yazarlığı öğrendim ayrıca sosyal medya yönetimini öğrendim ve bunun üzerine yoğunlaşmaya kalkıştım ama beceremedim çünkü olayın boyutları çok başka bunun için ciddi bir bilgi ve titizlik gerekiyor bende ikiside yoktu.

MinecraftPremiumOrg girişimimde de yine sosyal medyayı ben üstlendim bunun yanında tasarım, pazarlama ve reklam’ da bendeydi ve hayatımda hiç bilmediğim şey olan pazarlama ve reklamı bu girişim sayesinde öğrendim. Bir kitap aldım reklamcılıkla ilgili açtım onu okudum ve içerisinde bilmediğim bir sürü şeyi öğrendim. Ayrıca ilk e-ticaret girişimimdi. Yazarlığı ikinci deneyimim olarak kişisel blogumda öğrendim.

WordPress, SEO ve Alexa’yı ilk girişimimde öğrendikten sonra o sıralar aklımda olan kişisel blogumu açtım ve yazarlığı orada öğrendim. Yazı nasıl yazılır, kaynaklar nedir, ilgi çeken içerikler nedir gibi gibi.

Tek bir şeye odaklanmalısın

Benim yaptığım en büyük hatalardan birisi egomun olmasıydı aslında, kendimi çok üstün görerek kendi kendimi öldürdüm açıkçası bunun yanında tasarımda tek bir tarzda ilerlemem de bunun sebepleri arasında. Tasarıma olan ilgimin azalmasında ki en büyük etkenlerden birisi tasarımdan soğuduğum zaman başka beceriler öğrenmeye çabalamam bunlara yönelmem. Yaptığım şeyin en iyisi olamadan onu orada bıraktım ve başka alanlara yöneldim hani ilk başta bahsetmiştim ikinci bir beceri öğrenince ilk beceriyi yavaştan unuturuz diye işte aynen böyle oldu zamanla tasarım yapmayı unuttum.

Yaptığım şeyden artık zevk almıyorum ve şuan bunu düzeltmeye çalışıyorum. Bir şey başarmak istiyorsanız o yapmak istediğiniz işe kilitlenmeniz gerekiyor, aklınızda ondan başka bir şey olmamalı çünkü eğer olursa aklınızı meşgul eder ve en sonunda sizi kendisine çeker.

Belki de yanılıyorum

Peki ya ben kendimi kandırıyorsam yani ben beceriksizin biriysem, bunca zaman kendimi kandırdım belkide. Yaptığım şeyleri bir tek kendim mi çok iyi gördüm acaba ve sonunda tökezlediğimde bunu anladım mı.

Şuan yazı yazıyorum, sosyal medyayla ilgileniyorum belki de hiç birinde iyi değilim kendimi kandırıyor olabilirim yazılarım hiç güzel değildir belki de ve hatta belki de ben beceriksizin biriysem yeteneksiz biriysem neler olacak. Bunu kabullenmeli miyim yoksa inadına bir şeyler mi yapmalıyım ki yaptığım şeyler kötü olabilir de. Belkide ben buyum hiç bir haltı beceremeyen egoist birisiyimdir artık bilmiyorum hangisiyim ya da neyim. Tek bildiğim şey hiç bir şey bilmediğim.