Başlığı okuduğunuzda küçük çaplı bir beyin karmaşası geçirdiniz değil mi? uzun zamandır kafamda kurcalayıp yazmak istediğim bir konu.

Dış görünüşün önem kazandığı bir zamandayız şu anda, moda zirve yapmış durumda, giysi sektörü ve e-ticaret siteleri milyarlar kazanıyor bundan ve her gün bir sürü kıyafet alan bir toplum oluşuyor buna ayakkabı, pantolon, çanta ve aksesuar gibi bir sürü ıvır zıvırı katmıyorum bile.

İyi görünmek önemlidir bakımlı olmak kadar önemli ama bu olayı abartıyoruz istemeden, bu yazıyı yazıyorsam yaşamışımdır demektir yani bende bir kaç yıla kadar buna kafayı çok takan birisiydim modayı yakından takip edip abuk subuk şeylere deli oluyordum, herkes ne giyerse onu giymek istiyordum çünkü moda.

İyi görünmeye çalışmamın bir diğer sebebi de aslında ilgi çekmekti benim için insanlar baksın hakkımda konuşsun gibisinden bir şey gerçi hiç beceremedim.

 Bu ünlü girişimciler, iş adamları hiç yakışıklı değil ama onları eleştirmiyorlar veya bir yerde ”Mark Zuckerberg çok tipsiz” gibisinden bir şeye asla rastlamadım işin sırrı başarıymış, başarı insanın dış görünüşünü önemsiz yapıyormuş. Onca modaya uymak, önem vermek aslında çok boşmuş asıl mesele başarılı olabilmek insanların saygısını kazanmakmış gerisi kendiliğinden geliyormuş.

Başlıkta bahsettiğim olayda bu işte birine dış görünüşünden dolayı saygı mı duyarız yoksa saygı dış görünüşünü mü önemsiz kılar bence ikinci seçenek doğru olan.

Mark Zuckerberg, Facebook CEO

Gördüğünüz kişiyi hemen hemen herkes biliyor Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg. Dünya da bunca model varken ve bu modeller eleştirilirken neden bu adam eleştirilmiyor sizce, çok yakışıklı değil hatta iyi giyinmeye bile çalışmıyor şu sıralar denediğim kapsül gardırop akımını takip ediyor yani kısaca her gün aynı kıyafetleri giyiyor ama nasıl oluyorsa hiç bir yerde Mark’ın dış görünüşünü eleştirmezler burnu şöyle, ağzı böyle gibisinden eleştirildiğini görmedim gören.

Bu sadece Mark ile kısıtlı değil bir çok başarılı isimde bu konumuza dahil örnek olarak

Tim Cook, Apple CEO
Larry Page, Google CEO

Bunlar Dünya devlerinden bir kaçı eğer başarılı olmasalardı dışlanır, aşağılanır veya küçük düşürülürdü ama biz bu insanlara o kadar alışmışız ki dış görünüşleri bize normal gibi geliyor bir başkası olsa böyle olmaz.

Şimdi gelelim bir insana dış görünüşünden dolayı saygı duymaya gelelim sizleri bilmiyorum ama ben hiç kimseye sırf yakışıklı/güzel diye saygı duymam ve bence duyulmamalı da zaten iyi giyiniyorsa zevkine saygı duyabilirim orası ayrı.

Türkiye’den örnek vermek gerekirse son zamanlarda reklamlarda oynayan Kerem Bürsin, oyunculuğunu taktir ederim ama istediği kadar yakışıklı olsun benim gözümde tipi sıradan bir insan yani sırf tipi yüzünden saygı duyacak hayran olacak değilim ve tekrar bana sorarsanız olmayın da derim tıpkı bu tumblr milleti gibi birisi yakışıklı/güzel ise o kişiye hayran olunur ben yürürsem sersem gibi ama o yürürse idol gibi görünür.

Sırf tipi yani dış görünüşü yakışıklı/güzel diye saygı duyulması mantıken saçma geliyor bana sonuçta bu doğarken veriliyor yani hiç bir çaba sarf etmiyoruz yani saygı duyulacak bir yanı yok ama başarı öyle mi? bir çaba, azim, sabır, planlama, ekip gerekiyor işte ben buna saygı duyarım.

Aslında bunca zamandır boşu boşuna bu kadar takılıyormuşum eğer başarılı biri olursam ve insanların gözünde saygınlığım olursa dış görünüşümün bir önemi yokmuş olsa da olur olmasa da